flag image

2014 Wabaunsee County Fair Official 4-H Results



August 12, 2014
2014 Official 4-H Results

Cloverbuds

Ava Asbury: Cloverbuds PR-1

Cyrus Harding: Cloverbuds PR-1

Kailynn Jacobson: Cloverbuds PR-3

Kyplee Jacobson: Cloverbuds PR-2

Wyatt Seastrom: Cloverbuds PR-2

------------------------------------------------------------------------------

Flint Hills Jr. Shooters

Kaleb Baxter: Shooting Sports R-1

Layton Bettencourt: Shooting Sports R-1

Bailey Coon: Shooting Sports P-3, B-1

Nathan Coon: Shooting Sports P-1, B-1, R-1

Gaige Smith: Shooting Sports R-1

------------------------------------------------------------------------------

Friendly Farmers

Banner RGC; Booth B; Float B; Hay Bale RGC

Erika Atwood: Foods and Nutrition P-1, B-2; Plant Science B-1; Poultry B-2

Kyle Atwood: Poultry B-2; Shooting Sports P-1, B-1

Raeanne Atwood: Foods and Nutrition P-2; Photography P-1, B-2

Jesse Bruner: Dog Show B-1, R-1; Miscellaneous Exhibits P-1, B-1; Pets GC-1; Photography P-3, B-2; Poultry C-2, RC-1, B-2; Shooting Sports P-1, B-1, R-1; Visual Arts GC-1, P-3

Christopher Cain: Clothing & Textiles RC-1; Dairy Goats GC-1, C-1; Fashion Revue RC-1, P-1; Meat Goats RC-1, 2B-1

Nikole Cain: Clothing & Textiles B-1; Dairy Goats GC-1, 2B-1; Fashion Revue RC-2

Rebekah Cain: Clothing & Textiles B-1; Dairy Goats RGC-2; Fashion Revue GC-1, C-1; Meat Goats RGC-1, 2B-1

Grace Deters: Foods and Nutrition B-2

Joel Deters: Foods and Nutrition B-4

Porter Deters: Foods and Nutrition P-1, B-1, R-2

Alexander Eddy: Horses 3R-1, 2W-1; Meat Goats 2B-1, B-1; Miscellaneous Exhibits B-1; Plant Science RC-1, R-2; Poultry RC-1, B-3; Rabbits RGC-1, B-3, R-1, W-1; Woodworking RGC-1

Elsie Foster: Dog Show B-1, W-1; Horses 1B-3, 1R-2, 2R-1, PR-1; Miscellaneous Exhibits C-1; Pets RGC-1; Photography P-1, B-1; Poultry C-2, B-2

Hannah Foster: Dog Show B-1, W-1; Horses 2R-2; Photography B-2; Poultry GC-1, RC-1, B-3; Visual Arts RGC-1

Caleb Hinck: Photography RGC-1, P-3, B-1; Swine RC-1, 3B-1, R-1

Colbey Hinck: Geology C-1; Photography P-3, B-1, R-1; Swine 5B-1, 1R-1, 3R-1; Visual Arts P-1, B-1

Corbett Hinck: Photography B-3, R-2; Swine 3B-1, 1R-1, R-1; Visual Arts C-1, B-1

Brandon Jones: Meat Goats 1B-1, 2B-2, 4B-1; Photography P-3, R-2; Poultry RGC-1, C-2, RC-3, B-1; Rabbits GC-1, B-1, R-2; Visual Arts P-2; Woodworking B-1

Keith Jones: Meat Goats 1B-1, 3B-1, B-1; Poultry GC-1, RGC-1, C-2, B-2, R-1; Rabbits RC-1, R-1, W-1; Visual Arts P-2; Woodworking B-1

Eric Keel: Dog Show NS-2; Plant Science B-1, R-2; Visual Arts P-1

Victor Keel: Dog Show NS-2; Plant Science R-2; Visual Arts B-1; Woodworking B-1

Tava Musick: Sheep 4B-2

Nolan Parker: Photography B-2, R-2; Plant Science P-2, B-4, R-4; Shooting Sports P-1

Norah Parker: Clothing & Textiles C-1; Fashion Revue B-1; Foods and Nutrition C-1, RC-1, P-2, B-1; Rabbits RC-1, R-2

Carley Turnbull: Rabbits B-4; Visual Arts P-1

Carlie VanMeter: Visual Arts P-1, B-1, R-1

Caylie VanMeter: Shooting Sports B-1; Visual Arts P-1, B-1, R-1

Clayton VanMeter: Shooting Sports B-1, R-1

Joe Jr. Wayman: Visual Arts B-1

Sarah Wayman: Visual Arts B-1

------------------------------------------------------------------------------

Happy Valley

Banner P; Booth B; Float B; Hay Bale R

Jarett Bolinder: Shooting Sports P-1, B-2

Kendyl Bolinder: Shooting Sports P-1, B-1; Visual Arts B-1, R-1

Kylie Evans: Foods and Nutrition P-2; Visual Arts P-2; Woodworking B-1

Stephanie Evans: Foods and Nutrition P-1

Karlee Feyh: Clothing & Textiles RGC-1; Fashion Revue RGC-1; Foods and Nutrition P-1, B-1; Photography P-2

Raegan Feyh: Fashion Revue GC-1; Foods and Nutrition P-2, B-1; Woodworking B-1

Zane Green: Beef 3B-1, 4B-1, B-1; Sheep RGC-3, 1B-1; Swine RGC-1, 2B-1, 3B-1

Brayden Meseke: Plant Science P-2, B-1; Swine 3B-2; Woodworking B-1

Kaci Meseke: Foods and Nutrition B-2; Plant Science B-2, R-1; Rabbits B-1, R-1

Karli Meseke: Foods and Nutrition P-1, B-1; Plant Science B-3; Rabbits B-2

Nevaeh Pearson: Photography R-5

Alli Terrapin: Swine C-1, RC-1

Falisha Willier: Shooting Sports P-1

Kwinton Willier: Shooting Sports B-1, W-1

------------------------------------------------------------------------------

Harveyville

Banner P; Booth B; Hay Bale B

Shayla Borsdorf: Visual Arts P-1

T. J. Borsdorf: Visual Arts B-1

Adam McGinley: Fashion Revue C-1; Miscellaneous Exhibits B-1, PR-1; Shooting Sports P-1, B-1, R-1; Swine 2R-1, 5R-1, R-1; Woodworking P-1, B-1

Ashton McGinley: Fashion Revue B-1; Miscellaneous Exhibits PR-1; Photography B-1, R-4; Shooting Sports P-1, B-1; Swine 1R-1, 5R-1, R-1; Woodworking RC-1

Trey McGinley: Fashion Revue B-1; Fiber Arts B-1; Miscellaneous Exhibits PR-1; Photography B-2, R-3; Shooting Sports R-1; Swine RC-1, 1R-1, R-1; Woodworking B-1

Lane Seastrom: Clothing & Textiles RC-1; Fashion Revue B-1; Foods and Nutrition P-1; Photography P-2, B-2, R-1; Shooting Sports B-2; Swine 2R-1, 3R-1, R-1; Visual Arts P-1; Woodworking B-1

Tate Sly: Shooting Sports B-1

------------------------------------------------------------------------------

Independent

Cody Berkenmeier: Horses 1R-4, R-1, 1W-1, PR-1

Kent Berkenmeier: Horses 1B-3, 2B-2, B-1, 1R-1, 2R-1

Lane Berkenmeier: Horses 2B-1, 3B-1, 1R-2, 5R-1, 1W-2

Tate Deever: Beef RC-1, 2B-1; Meat Goats GC-1, RGC-1, C-1, RC-1

Shaylee Heideman: Fashion Revue B-1; Fiber Arts B-1; Shooting Sports R-1; Woodworking RC-1

Grayce Morrison: Swine GC-1, RC-1, 4B-1

Tanner Morrison: Swine RC-1, 3B-1, R-1

Avry Thowe: Foods and Nutrition P-2, B-2; Meat Goats RC-1, 3B-1; Miscellaneous Exhibits C-1

Casen Thowe: Meat Goats 2B-1, 3B-1; Miscellaneous Exhibits RC-1; Photography P-3, B-2

Logan VanMeter: Shooting Sports R-1

------------------------------------------------------------------------------

Maple Hill Hustlers

Booth RGC; Float P; Hay Bale P

Jalyn Davis: Beef C-1, 1B-1, 2B-1; Fashion Revue P-1; Photography C-1, P-2, B-1; Swine C-2

Grace Deiter: Dog Show RGC-2; Fashion Revue P-1; Foods and Nutrition P-2; Pets P-1; Photography RC-1, B-1, R-2; Swine RC-1, 1B-1; Visual Arts R-1

Joshua Deiter: Pets P-2; Swine 2R-1, R-1

Jacob Donaldson: Foods and Nutrition P-2; Pets P-1; Plant Science R-1; Shooting Sports B-1

Jenna Donaldson: Foods and Nutrition P-1; Pets P-2; Plant Science B-1, R-2

Justin Donaldson: Foods and Nutrition B-1

Kara Griffin: Pets P-2; Photography P-1, B-2, R-1; Space Tech B-1

Heath Hier: Photography P-4, B-2; Swine 4B-1, 1R-1, 2R-1

Levi Holz: Plant Science B-2

Nathan Holz: Miscellaneous Exhibits P-1; Photography B-1; Plant Science C-1, RC-1, B-1

Mackenzie Howey: Foods and Nutrition RC-1, P-4, B-1; Horses 1B-1, 2B-1, 1R-1, 2R-1, R-1, PR-2; Miscellaneous Exhibits C-1; Photography RC-1, P-1, B-1, R-2; Shooting Sports B-1; Swine RC-2, 3B-1

Tanner Imthurn: Beef C-1, 2B-1

Alison Johnson: Foods and Nutrition GC-1, RC-1, P-1

Kaylee Lukert: Dog Show GC-2; Fashion Revue P-1; Foods and Nutrition RGC-1, P-2; Horses 1R-2, 3R-2;

Photography P-1, B-2, R-2; Sheep GC-1, 2B-1, 3B-1; Swine GC-1, RGC-1, 2B-1; Visual Arts P-1, B-1, R-1

Caiden Musick: Sheep GC-1, RC-1, 2B-1, 4B-1

Taylor Nikkel: Beef GC-2, RGC-2, 1B-1; Horses GC-2, 1B-5, 2B-2, B-1, 1W-1

Autymn Schreiner: Photography P-2, B-2, R-1

Hadley Schreiner: Photography P-2, B-2, R-1

Dawson Schultz: Beef 1B-1

------------------------------------------------------------------------------

Newbury

Banner GC; Booth GC; Float GC; Hay Bale GC

Kaelyn Conrad: Fashion Revue RGC-1; Foods and Nutrition P-1; Photography P-1, B-1; Rabbits GC-1, RGC-1, R-1

Adam Flach: Miscellaneous Exhibits P-1; Photography B-3, R-1; Poultry B-3

Ann Flach: Clothing & Textiles GC-1, RC-1, B-1; Fashion Revue P-1, B-1; Foods and Nutrition P-1; Photography GC-1, P-2, B-2; Shooting Sports R-1; Visual Arts B-1

Cara Flach: Sheep GC-1, RC-1

Daniel Flach: Foods and Nutrition B-1; Miscellaneous Exhibits B-1; Photography P-2, B-3; Poultry C-1, B-6

Shelby Flach: Foods and Nutrition P-1, B-2; Visual Arts B-1

Justice Houston: Shooting Sports P-1

Kassidi Huff: Foods and Nutrition B-2; Horses 1B-2, 2B-2, B-1, 1R-3, 2R-1; Meat Goats GC-1, RC-1, 1B-1, 3B-1

Ava Huske: Bucket Calves GC-1; Fashion Revue B-1; Foods and Nutrition B-1

Austin Magette: Foods and Nutrition B-1; Photography P-2, B-3; Swine 2B-1, 3B-1

Calvin Magette: Fashion Revue RC-1; Foods and Nutrition B-1; Photography B-2, R-3; Swine 4R-1, R-1

Jordan Magette: Beef RC-1, 3B-1; Clothing & Textiles B-2; Fashion Revue RC-1, B-1; Foods and Nutrition B-2; Photography P-2, B-3; Swine 3R-2, R-1

Abbie McDaniel: Shooting Sports P-1, B-1, R-1

Britt Michaelis: Beef 1B-1, B-1; Horses GC-1, 1B-1, 2B-1, 3B-1, 1R-1, 2R-1, R-1, 1W-1; Meat Goats GC-1, 2B-1

Emma Michaelis: Fashion Revue RC-1; Foods and Nutrition P-4, B-1; Photography P-2, B-2; Visual Arts P-2, B-1

Mandy Michaelis: Beef GC-1, RGC-1, 1B-1

Danielle Murphy: Shooting Sports W-1

Austin Spellman: Bucket Calves RGC-1, B-1; Foods and Nutrition P-1; Rabbits B-1, R-1; Shooting Sports R-1

Dillon Spellman: Foods and Nutrition B-1; Swine 2R-1, 4R-1, R-1

Grace Spellman: Clothing & Textiles B-1; Fashion Revue B-1; Fiber Arts R-1; Foods and Nutrition P-1; Rabbits B-1, R-1

Erica Stuhlsatz: Foods and Nutrition P-1; Miscellaneous Exhibits PR-1; Plant Science C-1, RC-1; Space Tech GC-1; Visual Arts RC-1, P-1

Isabelle Stuhlsatz: Foods and Nutrition B-1; Plant Science B-1, R-1; Space Tech B-1; Visual Arts RC-1

Luke Stuhlsatz: Foods and Nutrition B-1; Space Tech C-1

Peter Stuhlsatz: Foods and Nutrition B-1; Plant Science B-1; Space Tech RC-1

Rebekah Stuhlsatz: Fiber Arts R-1; Foods and Nutrition B-1; Plant Science B-1; Space Tech RC-1; Visual Arts B-2

Rose Stuhlsatz: Fiber Arts GC-1, R-1; Miscellaneous Exhibits RC-1; Space Tech RGC-1

Baylie Tharman: Fashion Revue RC-1; Foods and Nutrition P-1; Meat Goats 3B-1, 5B-1; Plant Science B-1, R-2, W-1; Sheep C-1, 3B-1

Braden Tharman: Fashion Revue RGC-1; Foods and Nutrition B-1; Meat Goats 4B-1; Photography P-3, B-2; Plant Science C-1, P-1, R-2; Sheep 4B-1, 5B-1

Bryce Tharman: Foods and Nutrition P-1; Meat Goats 4B-1, B-1; Plant Science P-1, B-1, R-1, W-1; Sheep 3B-2; Shooting Sports B-1; Space Tech B-1

Joseph Thooft: Fashion Revue GC-1; Fiber Arts R-1; Foods and Nutrition P-1; Photography B-2, R-3; Plant

Science R-1; Shooting Sports R-1; Space Tech C-1

Teva Thooft: Fashion Revue B-1; Fiber Arts R-1; Foods and Nutrition P-1; Photography P-2, R-3; Plant Science P-1; Shooting Sports R-1; Visual Arts R-1

------------------------------------------------------------------------------

Wabaunsee

Booth B; Float RGC; Hay Bale R

Trenton Archer: Beef 3B-1, B-1; Shooting Sports B-1

Wyatt Asbury: Visual Arts P-2, B-3

Anna Carpenter: Beef GC-1, 2B-1, 3B-1; Horses 1B-2, 2B-2, 3B-2, 1R-2, 2R-1, R-1, PR-1; Sheep 2B-1, 3B-1

Laura Carpenter: Beef 2B-2, 3B-2, 4B-1; Horses 2B-3, 3B-1, 4B-1, 5B-1, 1R-1, 2R-1, 4R-1, R-1, 1W-1; Meat Goats RGC-1, 3B-1

Mia Hastings: Beef 2B-1, B-1; Horses 3B-1, 4B-1, 1R-3, 2R-2, 3R-1, R-1, 2W-1; Photography P-2

Devin McClayland: Beef 1B-1, 2B-1, B-1; Swine C-1, 3B-2

Elizabeth McIntyre: Shooting Sports P-1

Haley Mullinax: Foods and Nutrition B-1; Horses 1B-3, 2B-4, 3R-1, R-1; Photography R-2

Samuel Schermerhorn: Poultry RC-2, B-1

Channing Schneider: Foods & Nutrition P-1; Horses RGC-1, 1B-5, 2B-2, 3B-1, 1R-2, R-1; Visual Arts RC-1

Copeland Schneider: Miscellaneous Exhibits P-1; Woodworking GC-1

Rachelle Wylie: Fashion Revue B-1; Fiber Arts RGC-1; Photography R-1; Shooting Sports P-1, R-1

printPrint
emailMail
CommentComment
shareShare

Tags: Wabaunsee County

Comments ()
PK Mechanical
160x160 Murdock
Community Health Ministry