flag image

Wamego Track I



May 07, 2014
In addition to the Seaman Relays, the Raiders hosted a small quad meet on Thursday.

"It was more of a meet for our younger kids, and the kids that we did not take to Seaman," said Patton. " We took about 18 kids to Seaman and they were not allowed to do more than two or tops, three events. A lot of them got to choose their events, several choosing events they had never done before.

"I thought for the most part, they did a good job," he continued. "We have a lot promising young athletes on our team I think with hard work, and as they mature from a physical standpoint, they could have a very good future in track."

Girls Track Events

100m – Tessa Seeberger, 6th, 14.39; Signe Kragh, 7th, 14.39; Gabby Klein, 10th, 15.21; Mariah Ebert, 12th, 15.97; Taylee Helms, 14th, 17.63

3200m – Elise Wolf, 1st, 13:28.29

400m – Jordyn Braun, 2nd, 1:09.91; Helms, 12th, 1:30.40.

800m – Giulia Renaldi, 1st, 2:56.7; Emily Starkey, 2nd, 3:04.76

200m – Megan Rodgers, 2nd, 28.26; Allison Seufert, 3rd, 28.27; Klein, 7th, 32.12; Ebert, 10th, 34.37

300m Hurdles – Riley Wilson, 2nd, 53.39; A Pettay, 3rd, 57.02; Morgan Carley, 5th, 1:02.01

Girls Field Events

Discus – Kayla Evans, 1st, 106-02; Michelle Wahl, 3rd, 79-03; Brooke Woodward, 4th, 78-01; Shyanna Cassett, 9th, 57-08.50

Long Jump – Maddie Vontz, 1st, 15-05.00; Megan Rodgers, 2nd, 14-02.50; Brooke Ward, 3rd, 13-10.5; Kragh, 5th, 13-00.25; Ebert, 7th, 11-07.00

Pole Vault – Emma Pettay, 2nd, 7-00.00; Klein, 3rd, 7-00.00

High Jump – Morgan Carley, 2nd, 4-04.00; Alexis Pettay, 3rd, 4-04.00; Jordyn Braun, 4th, 3-10.

Shot Put – Wahl, 1st, 30-09.00; Woodward, 3rd, 27-00; Cassatt, 7th, 24-06.00

Triple Jump – Vontz, 2nd, 31-08.50; E Pettay, 3rd, 29-04.00; Kragh, 5th, 27-09.00

Javelin – Evans, 1st, 86-01; Wahl, 3rd, 75-71; Cassatt, 11th, 45-00

Girls Relay Events

4x100 – Wamego A – Seufert, Vontz, Seeberger, Ward, 1st, 54.45; Wamego "B" – 3rd, Carley, Rodgers, Kragh, Ebert, 57.73

4x400 – Wamego A – 2nd, Braun, Klein, E Pettay, Carley

4x800 – Wamego "A" – Seufert, Starkey, Rinaldi, Wolf, 1st, 11:56.70

Girls Team Results

Wamego, 1st, 104; Jeff West, 2nd, 58; McClouth, 3rd, 41; Salina South, 4th, 20

Boys Track Events

100m Hurdles – Chris Willette, 1st, 16.8; Cameron Chapman, 2nd, 16.98; Joey Holley, 3rd, 17.25

100m – John Sullivan, 2nd, 11.32; Ethan Thomas, 3rd, 11.57; Aaron Brozek, 6th, 12.10; Chapman, 8th, 12.32; Elijah Darey, 10th, 12.38; Cullen Roche, 12th, 12.53; Kayhree Davila-Hardie, 14th, 12.63; Aaron Burke, 15th, 12.64; Jeff Brazzle, 17th, 12.85; Jacob Katzenberg, 18th, 12.89; Connor Kramm, 19th, 13.04

3200m – Daniel Dietrich, 1st, 11:15.74; Kevin Boeckman, 2nd 11:27.31; Caleb Roberts, 3rd, 11:30.47

1600m – Gavin Alexander, 1st, 5:06.20; Boeckman, 4th, 5:14.94

400m – Cannon Woodward, 2nd, 52.82; Anthony Klecan, 3rd, 54.63; Matt Scherer, 4th, 55.16; Kramm, 13th, 1:03.15

800m – Ethan Artzer, 1st, 2:13.76; Nick Leonard, 3rd, 2:18.04; Alexander, 4th, 2:20.93; Ty Rose, 7th, 2:28.81

200m – Joe Sullivan, 5th, 24.82; A Roche, 8th, 26.38; Katzenberg, 13th, 27.18; Kramm, 14th, 27.43; Burke, 16th, 28.16

300m Hurdles – Holley, 1st, 43.50; Willette, 2nd, 44.07; Darey, 4th, 48.01

Boys Field Events

Pole Vault – Darey, 2nd, 8-06.00

High Jump – Davila-Hardie, 3rd, 5-04.00; John Sullivan, 4th, 5-02.00; Willette, 5th, 5-02.00; Joe Sullivan, 6th, 5; Holley, 8th, 5; A Roche, 8th, 5; Jon Madewell, 8th, 5; Chapman, 8th, 5; James Starnes, 12th, 4-10.00

Long Jump – Starnes, 2nd, 18-01.00; Brozek, 8th, 16-01.50; Davila-Hardie, 11th, 15-07.75;

Katzenberg, 12th, 15-05.00; Burke, 13th, 14-07.25

Discus – Eli Miller, 1st, 138; Michael Bryan, 3rd, 119-01; Madewell, 5th, 100-05; Stetyson Roberts, 6th, 94-08; Bryson Briggs, 15th, 83-00; Kyle May, 21st, 57-10; William Lopez, 24th, 54-08

Shot Put – Bryan, 6th, 36-11.25; Roberts, 9th, 33-09.00; Briggs, 19th, 30-03.00; Kramm, 22nd, 27-07.00; Lopez, 24th, 16-09.00

Triple Jump – Davila-Hardie, 4th, 33-11.00; A Roche, 5th, 33-09.00

Javelin – Miller, 5th, 126-01; Madewell, 6th, 120-00; Brazzle, 13th, 99-08; May, 16th, 93-07; Starns, 19th, 92-11; Briggs, 21st, 78-09; Roberts, 22nd, 76-11; Lopez, 25th, 53-01.

Boys Relay Events

4x100 – Wamego "A" – Joe Sullivan, John Sullivan, Starns, Thomas, 1st, 45.03; Wamego "B" – May, Willette, Darey, Katzenberg, 5th, 48.42,

4x400 – Wamego "A" - 4th, 4:05.06, Miller, Bryan, Madewell, Brazzle

4x800 – Wamego "A" - Dietrich, C Roche, Leonard, Rose – 1st, 9:20.29

Boys Team Results

Wamego, 1st, 97; Jeff West, 2nd, 64; McClouth, 3rd, 49; Salina South, 4th, 24.

printPrint
emailMail
CommentComment
shareShare

Tags: USD 320 - Wamego

Comments ()
Community Health Ministry
Community Health Ministry